Ох, і тема. Прохання до всіх людей з ніжною психікою не читати цю статтю. А от шопоголікам навпаки, бо ми знайшли для вас рішення, як полегшити вибір одягу або ж позбутися цієї звички назавжди. Ну, і звичайно, всім, хто поважає себе, природу та планету вцілому- теж варто зануритися в цю тему.

Що ж таке “швидка мода”?

"Шидка мода" з’явилася відносно не так давно. Багато брендів прагнуть якомога швидше продати свій одяг і у якомога більших кількостях. Вони випускають нові колекції, як “конвеєр” - чи не щомісяця, а іноді і через кілька тижнів, створюючи недорогі речі.

Відбувається знецінення дорожчих якісних брендових речей, бо люди, виходячи з брендового магазину не розуміють: чому так дорого. Якщо fast fashion пропонує схожі моделі значно дешевше. 

Який зв’язок швидкої моди і екології?

Модна індустрія - це один з головних забруднювачів нашої планети. Виробництво одягу відповідає за 10% всіх викидів СО2 в рік. Також стоїть на 2 місці по використанню прісної води та відповідає за 20% всього промислового забруднення вод.

Уповільнення розвитку в цілому. До виробництва швидкого одягу часто залучають низькооплачувану робочу силу, майже в рабських умовах, - жінок та дітей. Наприклад, в Бангладеші знаходяться найбільші швейні фабрики світу. Через неетичні умови праці в 2013 році там стався обвал у Рана Плаза, у результаті чого загинуло 1132 працівники фабрик швидкої моди. Ці співробітники виготовляли продукцію для деяких провідних модних брендів.

Фото взято з новини про трагедію 

Головна мета швидкої моди — якомога швидше виробляти продукцію, щоб покупці могли її придбати, поки вона на піку популярності. Зазвичай це одяг, який ми купуємо на один сезон, такі собі “одноразові” речі, які потім й не шкода викинути. Це і є ключова частина токсичного надвиробництва та споживання, яка зробила моду одним із найбільших забруднювачів планети.

Тому екологи сьогодні все частіше говорять про те, що необхідні кардинальні зміни. 

Які негативні наслідки від fast fashion

Щоб не бути голослівними, покажемо трохи статистики.

Щороку текстильна індустрія споживає: 

  • 1322 000 000 тонн вугілля 

  • від 6 до 9 мільярдів літрів води

Ще трохи вражаючих фактів про шкідливість швидкої моди:

  • 60% одягу люди просто викидають протягом першого року після придбання.

  • Виробництво одягу відповідає за 10% всіх викидів СО2 в рік. За розрахунками експертів, у 2050 року приріст сягне 25%.

  • Для повного циклу виробництва однієї бавовняної футболки витрачається 2700 літрів води - цю кількість людина споживає  за три роки життя. Варто зауважити, легка промисловість використовує барвники та інші хімічні речовини, які потрапляють у грунт, забруднюючи його.

  • Одяг шиють в основному з бавовни і поліестеру. Розкладання останнього - біля 200 років. Під час кожного прання з синтетичного одягу вимиваються мікроскопічні пластикові волокна, які системи очищення не можуть вловити і тому ці волокна потрапляють в світовий океан.

  • Більше третини всього мікропластику в океані надходить із синтетичного текстилю. Поліестер, віскоза, нейлон, акрил, спандекс або штучне хутро, викидають крихітні пластикові частинки під час їх носіння чи прання.

  • На розкладання поліестеру необхідно більше 200 років. Щороку біля 70 мільйонів барелів сирої нафти використовують для виготовлення найпопулярнішого матеріалу в світі — поліестеру. Майже половина тканин, що використовують у роздрібній торгівлі швидкої моди, походить із нафтохімії (а нафта – невідновлюваний природний ресурс).

  • За даними біологів, у шлунках 73% риб у пн-зх частині Атлантики, виявили мікропластик. А потім цей він потрапляє до людини, яка їсть рибу. 

“Швидка мода“ забруднює нашу планету, при цьому, не виділяючи бюджет для утилізації своєї продукції. У 2019 році було підписано пакт «Fashion Pact G7» і сторінки модних журналів почали просто “кричати”  про усвідомлене споживання, утилізацію і переробку одягу, екологічність і етичність товарів, про необхідність розумного споживання і тренд на second hand.

Сьогодні в тренді усвідомлена мода. Чому вона важлива для людей?

Усвідомлена мода - це бережливе ставлення до нашої планети, природи та людей. В ідеалі, дизайнер та компанії, що виробляють одяг, повинні подбати про всі етапи виробництва і споживання речей, від створення тканини до утилізації виробу. Під час жодного етапу не повинна наноситися шкода екосистемі планети. Але реальність інша - статистику ви бачили вище. 

Варто замислитися над екологічними проблемами. Це стосується кожного з нас, адже ми - споживачі тих чи інших брендів і купуючи ці речі підтримуємо швидку моду.  

Що ж робити? Не відмовлятися ж нам від одягу і моди

Фінські дослідники Мааріт Аакко і Рітви Коскеннурмі-Сивонен  систематизували правила стійкої моди. Вони пропонують, щоб дизайнери: 

- ибирали екологічні матеріали чи тканини, які зроблені з перероблених волокон, піклувалися про переробку відходів;

- икористовували лише ті матеріали, які легко можна переробити;

- икористовували безпечне фарбування, прання;

- ропагували безпеку для екології, закликали людей до бережливого ставлення до природи і планети;

- икористовували безвідходний крій, прозору організацію праці, справедливу оплату, прозорі ланцюги поставок;

- застосовували партисипативний дизайн;

- заощаджували ресурси, застосовували різні способи продовження життя одягу, обирали місцеві ресурси, щоб зменшити витрати на транспортування;

- привертали увагу людей до усвідомленої моди;

Усвідомлена або повільна мода в тренді вже кілька років. В багатьох країнах сьогодні популярний “апсайклінг”.

“Апсайклінг” - це створення одягу із вживаних речей. Щоб масштабувати цей процес потрібно докласти чимало зусиль, але кожен з нас може цим зайнятися в себе вдома - вдихнути в старі речі нове життя. Наприклад, з двох-трьох речей створити одну нову. Перешити, відремонтувати, додати аплікації чи нашивки і це може стати навіть трендом. 

Комусь цей метод може нагадати радянські часи і поради з журналів типу "Селянка" і "Робітниця", коли робили з уживаних чоловічих сорочок наволочки, а з речей для дорослих - одяг дітям. Це було тоді через тотальний дефіцит, але зараз must have у sustainable fashion/lifestyle блогерів c сотнями тисяч підписників. І ці ідеї дуже цікаві. 

Як sustainable fashion впливає на модні тренди? І що перестати слідкувати за модою?  

Для початку перестаньте думати, що усвідомлена мода змушує вас носити лише те, що є в шафі. Є багато невеликих і легких змін, які можна зробити. Але вони будуть мати велике значення для навколишнього середовища, як соціально, так і екологічно.

Як бути в тренді та бути екологічним:

  1. Сформувати капсульний гардероб. Намагайтеся купувати менше речей, але, щоб вони всі поєднувалися між собою. Плюс - краще взяти щось якісніше і дорожче, ніж “багато і дурного”. Часто ми купуємо  імпульсивно, саме тому кожен рік близько 10,5 мільйонів тонн одягу в США йде на звалища і збільшує рівень світових текстильних відходів.

  2. Вибирати речі, які зроблені більш етично, перевіряти етикетки і замислюватися над складом і фабрикою-виробником.

  3. Думати про те, де і як виробляється одяг, з чого зроблені деталі. По можливості не купувати синтетики, цей матеріал на основі нафти, як і поліефір, і нейлон, які насправді є пластмасами. Щоразу, при пранні, ці тканини втрачають тисячі мікроволокон, які в підсумку забруднюють річки і океани.

  4. Продумати, що можна було б перешити, переробити за модними віяннями. Одне творчо зремонтоване вбрання не врятує планету, але може надихнути трьох інших людей дати власному одягові нове життя.

  5. Знаходити місця, куди здають речі на переробку. Для цього варто подивитися в інтернеті. Скоріш за все такі пункти є в багатьох містах неподалік від нас. А якщо ні - організувати такі місця. 

  6. Не купувати святковий одяг, а орендувати його.

  7. Прати одяг, використовуючи щадні миючі засоби, які допоможуть продовжити термін служби.

  8. Можна одяг в хорошому стані пожертвувати в дитячий будинок чи будинок пристарілих, чи в інші заклади, де це доречно і потрібно.

Прогресивні дівчата тепер стежать за глобальними трендами: sustainable lifestyle, zero waste travelling. 

Ще трохи шокуючих фактів, щоб ви замислилися

Сьогодні текстиль становить близько 5 % від усіх твердих побутових відходів. Натуральні тканини розкладаються досить швидко: бавовна – 6 місяців, вовна – 1 рік, вовняне пальто – до 5 років, натуральна шкіра – 50 – 80 років. Повний розпад синтетичних тканин значно і значно довше триває. Може бути до 200 і більше років.

Індустрія моди вже може похвалитися багатьма відомими дизайнерами, моделями та знаменитостями, які відстоюють стійку моду. 

Зростання швидкої моди за останні 10 років можна пояснити соціальними мережами та культурою знаменитостей чи інфлюенсерів. Виробники fast fashion стежать за реакцією підписників у соцмережах на той чи інший образ. Якщо підписникам це подобається, то бренди швидкої моди починають гонку, щоб в лічені тижні донести цей стиль до покупців.

Однак, глобальна проблема забруднення навколишнього середовища буде існувати до тих пір, поки все людство не об’єднається для її вирішення. 

Хоча багато хто відзначає негативні наслідки швидкої моди, очевидно, що вона поки що тут залишиться. Ми все ще можемо користуватися перевагами швидкої моди, роблячи все, щоб пом’якшити її шкідливий вплив. Наприклад, купувати менше, але якісніше і носити довше, ніж один сезон. А ще користуватися порадами, які ми описали в цій статті. Таким чином зробити свій вагомий внесок для збереження екології нашої величної і красивої планети. А головне не залишити цю роботу нашим дітям, внукам, правнукам…Важливо бути свідомими та дбайливими, природа відповідатиме тим самим.